Včelárstvo, včely, med a ostatné veci okolo toho
Plástikový med: systém Bee-O-Pac

Plástikový med je vo väčšine krajín žiadaný a vlastne je to najušľachtilejší včelý produkt. Med ostáva zaviečkovaný v pláste, ktorý včely vystavali a tak si ponecháva svoju typickú arómu. Ktorý včelár by nepoznal ten gurmánsky zážitok, keď si pri práci so včelami dá do úst med priamo z úľa, alebo keď si odkusne z čerstvo vystavaného prirodzeného plástu?

Najstarší používaný spôsob získavania medu bolo jednoduché vyrezávanie plástov s medom a ešte dnes sa v mnohých krajinách predáva takto získaný produkt (niekde aj so včelým plodom). Ale existujú aj modernejšie metódy získavania plástikového medu, z ktorých niektoré popíšem v nasledovnej sérii článkov.

Neodporúčam začať hneď vo veľkom produkovať plástikový med, lebo našim zákazníkom sa bude ťažko zaochádzať s medom v pláste a okrem toho je dobré na začiatok najprv získať nejaké praktiské skúsenosti.

Predpoklady

Okrem dobrej výdatnej znášky potrebujeme niektorý zo špeciálnych systémov získavania plástikového medu a silné a zdravé včelstvá. Včelstva musíme držať v úli na úzko, aby sme ich donútili prijať prázdne rámiky, či plastové boxy. Za nepriaznivých vývojových podmienok musíme včelstvá 6-8 týždňov pred znáškou podnecovať. Na druhej strane musíme vhodnými zásahmi zabrániť vyrojeniu, aby sme nestratili produktívnosť rodiny.
Treba zohľadniť, že med by nemal v plástoch kryštalizovať, alebo kryštalizovať pomaly a nemal by úplne ztvrdnúť. Na získavanie plástikového medu nie je vhodná znáška napr. z repky - tým si sotva získame zákazníkov. Vhodnejšie je lesná, alebo agátová znáška - tie majú relatívne viac fruktózy, čím ostane med dlhší čas tekutý.

Rôzne spôsoby

V niektorých krajinách, ako USA, Nový Zéland, Austrália má plástikový medzi včelármi a zákazníkmi dlhšiu tradíciu, ako u nás.

Rámik systému Bee-O-Pac vhodný k odberu.


Zavrieť vrchnákom, dať etiketu a systém Bee-O-Pac je pripravený na predaj.
Spôsoby získavania medu sú:
  • 1. Vyrezávanie:
  • Včely vystavajú prirodzené dielo v bežnom prázdnom rámiku (popr. štartovací pásik z medzistienky) a po zaviečkovaní a vyzretí medu sa plást pokrája na zodpovedajúce kúsky.
  • 2. Malé rámiky:
  • Tradičná, čiastočne ešte aj v súčastnosti používaná metóda, kde sa do malých drevených rámikov vloží tenká medzistienka (alebo štartovací pásik z medzistienky). Tieto rámiky sú malé, tak že sa ich niekoľko vojde do bežného rámika, ktorý sa vloží do medníka.
  • 3. Okrúhle plásty:
  • plástikový med sa získava v okrúhlych plastových kazetách, kde nie je potrebná žiadna medzistienka. Tento spôsob predstavil v roku 1955 Dr. W. Z. Zbikowski pod názvom "Cobana" a neskôr bol viac krát vylepšený. V súčastnosti je najznámejší Ross-Round-System.
  • 4. Kazety:
  • obdĺžnikové kazety Hogg's-Cassettes z číreho plastu, na ktorých je vytlačený vzor plástu. Veľkosť kazety je prispôsebná na polovičný rámik rozmeru Langstroth.
  • 5. Rámikovo-kazetový systém
  • Bee-O-Pac sú plastové krabičky bez vosku.

    Pretože Bee-O-Pac je kvôli svojej jednoduchosti najpoužívanejším systémom, popíšem ho v tomto prvom článku. Ostatné systémy popíšem v nasledujúcich článkoch o získavaní plástikového medu.

    Bee-O-Pac

    Firma Bee-O-Sphere Technologies z Kanady vyvinula systém získavania plástikového medu z plastových rámikov s integrovanými kazetami. Materiál je plast vhodný pre potraviny. Jeden rámik pozostáva z 8 kaziet, do každej kazety sa vojde 130-140g medu. Do medníka rozmeru Langstroth vojde 8 rámikov, čím získame 64 kaziet plástikového medu. Firma Swienty ponúka systém Bee-O-Pac pre rôzne rámikové miery.

    Krok za krokom


    Ako prvé musíme spojiť ľavú a pravú polovicu plastového rámika, tak aby obidve polovice tesne k sebe doliehali.

    Plochými kliešťami stlačíme spájacie body.

    Plastové rámiky vložíme do medníka a medník oddelíme od plodiska materskou mriežkou.

    Pri výdatnej znáške skontrolujeme po 2 týždňoch, do akej miery včely vystavali dielo v kazetách a koľko medu v nich uložili.

    Po 2 týždňoch väčšinou nie sú krajné rámiky úplne vystavané. Tieto krajné rámiky vymeníme s rámikmi zo stredu nádstavku.

    Počas dlhodobo nepriaznivého počasia, alebo pri výpade znášky musíme bezpodmienečne prikrmovať medom. Ja dávam do nádstavkového kŕmidla tekutý med. Nádstavkové kŕmidlo je položené bezprostredne na nádstavku s plastovými kazetami.

    Keď sú všetky kazety vystavané a naplnené zaviečkovaným medom, môžeme ich odobrať. Pomôžeme si včelým výklzom, ktorý nám podstatne uľahčí prácu.

    Včelárskym rozperákom oddelíme od seba obidve polovičky plastového rámika (ktoré sme na začiatku spojili).

    Jednotlivé kazety od seba oddelíme.

    Každú kazetu uzavrieme priesvitným vrchnákom a nalepíme etiketu.

    Klaus Nowottnick, Imkerfreund 05/2009

    Seriál článkov o systémoch získavania plástikového medu:


    Klaus Nowottnick, publicista, fotograf, milovník prírody, od roku 1965 náruživý včelár. Od roku 1984 pravidelne publikuje v odborných včelárskych časopisoch, autor viacerých kníh o včelárstve a včelých produktoch. Včely chová v nadmorskej výške 450-550m. v úľoch Langstroth. Chovateľ matiek.



    Neprešlo jazykovou úpravou.
    Tieto webové stránky nedisponujú diskusným fórom a ani žiadne nie je plánované. Ak chcete k článku niečo poznamenať, alebo o téme diskutovať, na www.vcely.sk, alebo www.vcelarskeforum.cz sú dobre zabehnuté a naštevované včelárske fóra.

    Hinweis:
    Diese nichtkommerzielle Web-Seiten möchten als Informationsquelle für alle Imker (ja, überwiegend für die slowakisch sprachige) dienen, die keinen Zugang oder andere Möglichkeiten haben, um neues aus der Welt über Bienenzucht zu erfahren. Diese Web-Seiten haben nur Bildungscharakter mit Hauptfokus auf Anfänger. Hoffentlich wird sich niemand benachteiligt, oder bestohlen fühlen.

    Tento web je optimalizovaný pre rozlíšenie 1024x768