Včelárstvo, včely, med a ostatné veci okolo toho
Klieštik včelí ekologicky pod kontrolou



Thymovar


Apiguard
3.2. Tymol

  • Ošetrenie tymolom je síce podľa EU-smernice 889/2007 pre ekologický chov včiel povolené, ale u BIO-včelárov sa prostriedky na báze tymolu kvôli riziku reziduí v mede neuchytili. Niektorý EKO-certifikátori nepovoľujú ošetrovanie včelstiev tymolom (ako napr. v Nemecku Demeter a Bioland), aby sa predišlo zmene chuti a vône medu.
  • Prostriedky na báze tymolu neúčinkujú na roztoče v zaviečkovanej bunke, ale dlhodbým ošetrením budú tieto roztoče zasiahnuté pri liahnutí sa včely.
  • Nie sú vhodné na rýchle odľahčenie od klieštika, ale určené na dlhodobé ošetrenie (6 týždňov). Preto nie sú vhodné do oblastí s neskorou znáškou (dlhšie ako do 1. augusta), kde je nutné rýchle odľahčenie včiel od klieštika.
  • Ošetrenie až po skončení medovania. Tymol može zapríčiniť napáchnutie a tvorbu reziduí vo vosku, preto plásty, ktoré boli počas ošetrenia v úli, potom nepoužívať v medníku. Po ošetrení sa reziduá z tymolu postupne strácajú, ale riziko ich vzniku v mede vzniká skoro na jar, keď včely prenášajú zásoby.
  • Prirodzený obsah tymolu v mede je okolo 700 mikrogramov/kg. Od 1200 mikrogramov/kg je senzoricky rozpoznateľný.
  • Použitie tymolu len za suchého a teplého počasia, inak sa znižuje jeho účinnosť. Denné teploty musia byť nad 15°C, optimálny účinnok sa dosiahne pri 20-25°C.
  • Včely môžu počas ošetrenia obmedziť odoberanie krmiva, preto ich treba zakŕmiť pred ošetrením.
  • Všobecne sa odporúča 2x ošetriť: 1. ošetrenie v júli/začiatkom augusta, potom rýchlo podať zásoby a začiatkom septembra nasleduje 2. ošetrenie, čo môže byť vo vyšších polohách už v tomto období problematické.
  • Ošetrovať všeky rodiny na stanovišti súčastne (aby sa predišlo rabovke). Počas ošetrenia ostáva letáč zúžený a zasieťované dno uzatvorené. Dodržiavať pokyny výrobcu.
  • V Nemecku sú povolené na ošetrenie proti klieštikovi tri prostriedky na báze tymolu: Thymovar, Apiguard a Api Live Var. Api Live Var obsahuje okrem tymolu aj iné éterické oleje (eukalyptus, gáfor, mentol).
  • Skúsensti v Nemecku za takmer 20 rokov nasadenia tymolu ukazujú učinnosť 80-95%.



  • 3.3. Kyselina mliečna

    je označovaná niektorými včelárskymi vedcami, čo sa týka ošetrenia proti klieštikovi, ako prostriedok budúcnosti. Pri správnom použití nevzniká riziko reziduí.
    V praxi sa kvôli prácnosti neuchytila, väčšinou len na ošetrenie mladých rodín, ktoré sú ešte bez plodu.
    Keďže nepôsobí na klieštika v zaviečkovanom plode, včely sa ošetrujú, keď už neplodujú (v prípade mladých rodín, keď ešte neplodujú). Ak sa aplikuje ako zimné ošetrenie, tak musí byť teplota nad bodom mrazu.

    Aplikuje sa 15% L(+) kyselina mliečna (L+ = pravotočivá) postrekom včiel na plástoch - rovnomerne rozprašovačom včely postriekať, ale ich nepremočiť. Včely kyselinu mliečnu dobre znášajú, matke to takisto neublíži, keď ju kyselina zasiahne.
    Ošetruje sa dva krát v krátkom odstupe, 8ml na jednu stranu plástu (zanderovej miery). Vyťahuje sa plást za plástom a každá strana sa postrieka - kvôli tomuto sa v praxi nepoužíva ako zimné ošetrenie, lebo aplikácia kyseliny štaveľovej je omnoho jednoduchšia.

    Po trojnásobnom ošetrení kyselinou mliečnou stúpa jej poddiel v zásobách z 200mg/kg na 1000-1500mg/kg, čo ale po 7-8 týždňoch sa zväčšej časti ustúpi (Stoya, 1988). V kvetovom mede je prirodzený obsah kyseliny mliečnej 40-400mg/kg (závisí od pôvodu, priemerne 200mg/kg). Na porovnanie: 180g jogurtu obsahuje 1800mg kys. mliečnej (Puhan, 1973).

    Pri ošetrení je potrebné si chrániť oči a vyvarovať sa vdýchnutiu.




     << Predchádzajúca strana    Nasledujúca strana >>               Zbraziť všetky strany 




    Obsah:


    Neprešlo jazykovou úpravou.
    Tieto webové stránky nedisponujú diskusným fórom a ani žiadne nie je plánované. Ak chcete k článku niečo poznamenať, alebo o téme diskutovať, na www.vcely.sk, alebo www.vcelarskeforum.cz sú dobre zabehnuté a naštevované včelárske fóra.

    Hinweis:
    Diese nichtkommerzielle Web-Seiten möchten als Informationsquelle für alle Imker (ja, überwiegend für die slowakisch sprachige) dienen, die keinen Zugang oder andere Möglichkeiten haben, um neues aus der Welt über Bienenzucht zu erfahren. Diese Web-Seiten haben nur Bildungscharakter mit Hauptfokus auf Anfänger. Hoffentlich wird sich niemand benachteiligt, oder bestohlen fühlen.

    Tento web je optimalizovaný pre rozlíšenie 1024x768