Včelárstvo, včely, med a ostatné veci okolo toho
Kalendár včelára od včelárky - AUGUST

"Samčekovia nemajú žiadneho rytierskeho ducha. Objavia sa len na jar, keď sa včelstvá roja a treba oplodniť mladé matky. Nie sú upotrebitelný pre žiadnu prácu, sú dokonca tak hlúpy, že sa ani sami nevedia najesť a potrebujú neustálu opateru robotníc. Niet sa čo čudovať, že ich robotnice odstránia, keď ich už nie je treba." (citát Karl von Frisch, 1954).

V skutočnosti sa včely zbavujú trúdov oveľa menej vzrušujúco, ako sa to často popisuje: trúdov jednoducho vytlačia od jedla, trúdi teda uhynú hladom; hm, pekný koniec ich sladkého života. Od júla sa produkčné rodiny začínajú nenápadne pripravovať na zimu, na obdobie chladu a nedostatoku potravy. Najprv zanikne ochota odchovávať nové matky, trúdov, rojiť sa a stavať dielo. Od začiatku augusta začne rapídne klesať plodovanie a rodina sa "zoštíhli" na zimnú veľkosť. Včely sa držia pravidla: dostatok včiel na solídne prezimovanie, ale žiadny prebytočný pasažieri. "Lenivým" včelárom nahráva toto prirodzené správanie včiel do karát. Kto sa začne starať o zazimovanie včelstiev až v polovici augusta, uľahčí si prácu s obnovou diela a uľahčí si odhadnutie prezimovaniaschopnosti jednotlivých rodín.
"Cestovný plán" prác v neskorom lete pozostáva z piatich zastávok a jedného cieľa: zdravé a silné rodiny v nasledujúcom roku.
Obr. 1: Po vytočení medníkov sa jeden medník rodine vyloží, ale bez materskej mriežky.

Obr. 2: Kontrola prirodzeného spádu klieštika včelieho. Obr. 3: Poškodený plod klieštikom včelím. Pokiaľ je to ojedinele a pred odchovom zimných včiel, tak sa nič nedeje.

1. zastávka:

Kontrolovať, nevyčkávať len tak naslepo.

Po odobratí medníkov, niekedy okolo polovice/koncom júla, sa odoberia aj materská mriežka a včelám sa po vytáčaní vráti jeden medník (obr.1).
O tri dni neskoršie sa zistí počet spadnutých klieštikov na podložke a z toho sa vypočíta priemerný denný prirodzený spád klieštika (obr.2). Čo sa týka populácie klieštika včelieho, sú moje rodiny vďaka dôslednému minuloročnému ošetreniu proti klieštikovi a pravidelnému vyrezávaniu trúdieho plodu na tom dobre. Síce, kto v tomto období dobre hľadá, nájde ojedinele poškodený plod (obr. 3), alebo včely s klieštikom. Ale do polovice augusta to pre včelstvo neznamená trvalé poškodenie. Hodnotné zimné včely začnú rodiny odchovávať až ku koncu augusta. A čakať sa vyplatí.

Ak prihára, treba ošetriť proti klieštikovi

Ak v tomto období zistíme, že u produkčných rodín je denný priemerný prirodzený spád klieštika viac ako 30 roztočov, alebo u mladých rodín viac ako 5 roztočov, nesmieme odkladať ošetrenie proti klieštikovi včeliemu. U produkčných rodiny to znamená, že musíme zložiť horný tretí nádstavok (bývalý medník po vytočení), vyložiť jeden prázdny nádstavok a vykonať krátkodobé ošetrenie kyselinou mravčou (postup viď nižšie). Mimochodom, v takomto prípade zaplatí včelár za svoju predchádzajúcu nedbalosť (rozumej lajdáctvo) silným poškodením včelieho plodu, ktorý je ešte v tomto období pomerne rozsiahly. Takto skorým aplikovaním kyseliny mravčej budú najviac postihnuté mladé rodiny, ktorých vývoj bude trvalo poznačený a môžu podľahnúť rabujúcim včelám. Odporúčam nevykonávať v júli ošetrenie proti klieštikovi, ak to skutočne nie je treba.

2. zastávka:

Kontrola veľkosti rodín a obnova diela


Slabá rodina - zrušiť!


Pekne silná prezimovania schopná rodina - túto si ponecháme.
V polovici augusta (u mnňa je to 3-4 týždne po odobaní medníkov) začínam s letnou starostlivsťou o produkčné rodiny. Opäť vložím na 3 dni varroa podložku pod zasieťované dno. Táto kontrola je u mňa základom pre stanovenie účinnosti nasledujúceho ošetrenia proti klieštikovi.

Potom nasleduje oddelenie zrna od plev. Do októbra sa včelstvá scvrknú približne na štvrtinu ich augustovej veľkosti. Ďalšiu tretinu stratia počas zimy. Dlhoročné pozorovania a pokusy ukázali, že v teplej oblasti musí mať rodina v októbri min. 5000 včiel a v chladnej oblasti min. 7500, aby v skorej jari z nich mohli byť výkonné a zdravé produkčné rodiny. Ale ako spoľahlivo v auguste včelstvá posúdiť? Rodiny, ktoré sú dostatočne silné, k večeru, keď už nelietajú, obsadzujú nad zasieťovaným dnom min. 5 uličiek medzi plástami (obr. 4). Rozsah plodovania nie je potrebné posudzovať, na počudovanie nemá žiaden vplyv na zimnú veľkosť rodiny.
Takéto silné rodiny sa zúžia na dva nádstavky (obr.5). V polovici júla som nasadila každej produkčnej rodine jeden medník a oplatilo sa doteraz čakať. Včely presunuli plodisko do horných nádstavkov. Teraz odoberiem spodný plodiskový nádstavok, vyložím ho navrch a včely strasiem z plástov. Matku pritom nehľadám, tá sa už v spodnom nádstavku nenachádza. Plásty spodného plodiskového nádstavku sú 2 roky staré a putujú do rozpúšťača vosku. Občas "zachránim" plást s peľovými zásobami, aj to len vtedy, ak je zaplnená väčšia polovica plástu. Tento potom vložím do nasledujúcej rodiny do spodného nádstavku úplne na kraj. Dávam ho preto do spodného nádstavku, aby som mala tmavé plásty len v spodnom nádstavku a preto do nasledujúcej rodiny, lebo sa mi nechce vracať do spodného nádstavku pôvodnej rodiny. Takto to spravím u všetkých rodín a tým na jeden krát bez veľkej námahy zabezpečujem obnovu diela. Nad tmavými plástami zo spodných nádstavkov nerozmýšľam, všetky budú roztopené. Neskladujem žiadne plásty z plodiska.

Plásty, ktoré boli viac krát zaplodované, obsahujú po larvách tzv. košielky a zvyšky výkalov, čo prispieva k šíreniu choroboplodných zárodkov a môže uškodiť nasledujúcej generácii mladých včiel. Poniektorý včelári ponechávajú staré plásty na zimu s tým, že ich na jar vymenia. Lenže na jar je z nich väčšina opäť zaplodovaných a tieto staré "šunky" potiahnú daľšiu sezónu.

Jednoducho a rázne proti vijačke


Závislosť prezimovania od októbrovej veľkosti rodiny a teplého/chladného stanovišťa (podľa G. Liebiga).


Obr. 4: Kontrola veľkosti rodiny podľadom zo spodu na dolný plodiskový nádstavok. Chumáč by mal visieť až po zasieťované dno a obsadzovať min. 5 uličiek medzi rámikmi.

Obr. 5: Zúženie produkčných rodín na 2 nádstavky. Spodný plodiskový nádstavok je už bez plodu, obsahuje staré plásty, preto sa odoberie.

Slabé produkčné rodiny spájam, v extrémnom prípade tým zredukujem počet produkčných rodín o polovicu. Včely slabej rodiny strasiem pred letáč vedľajšej rodiny, ktorú som už zúžila. Tá vedľajšia rodina má zúžený letáč a pristavím k nemu nejakú rampu, po ktorej môže včely vyliezť. Plásty s plodom z tej zrušenej rodiny vložím do spodného nádstavku rodine, ktorú v poradí zužujem ako nasledujúcu. Niekedy mi pri tom ostane veľa plástov s plodom, tie potom výnimočne vložím do 2. nádstavku (bývalí medník). Keď spájam dve slabé rodiny, ponechám rodinu s mladšou a presvedčivejšou matkou, tú druhú matku, ktorú spolu s jej včelami strasiem z plástu, zvyčajne zapichnú (v 9 z 10 prípadov) strážkyne letáča.

3. zastávka:

Účinné ošetrenie = zdravé rodiny

Pri zúžovaní včelstiev na dva nádstavky mi ostane vždy jeden prázdny nádstavok (ten spodný, z ktorého som vybrala tmavé plásty). Tento mi v polovici augusta poslúži pre umiestnenie odparovača na krátkodobé ošetrenie kyselinou mravčou (KM). KM je jediný prostriedok, ktorý po správnej aplikácií za jeden deň odstráni až do 90% roztočov klieštika včelieho, pôsobí aj na roztoče pri zaviečkovanom plode, nezanechá reziduá a klieštiky nie sú voči KM rezistentné - ošetrenie KM akceptujem ako jedinú prijateľnú metódu. Uprednostňujem 85% KM, ktorá účinkuje aj pri chladnejšom počasí.

Postup je nasledovný:
  • Nádobu odparovača (liekovka, Liebigov odparovač.) doma naplniť KM. Treba si dávať pozor, KM je žieravina!
  • Na včelnici úľom uzavrieť zasieťované dno (vsunúť vyčistenú varroa podložku), produkčným rodinám otvoriť zúžený letáč, mladé rodiny môžu mať letáč naďalej zúžený.

  • Prirodzený priemerný denný spád klieštika a celkový počet klieštikov v rodine (podľa G. Liebiga).
  • Pri zužovaní včelstiev sme ponechali na každom úli jeden prázdny nádstavok. Do neho vložíme odparovač s KM. Pri použití liekovky bez taniera (ObT) dáme 50ml KM pre produkčné rodiny, 25ml pre mladé rodiny. Liekovka s kapátkom musí bezpečne sedieť na odparovacom knôte. Odparovací knôť je mäkká vláknitá doska 10x15cm. Odparovač vkladáme do úľa skoro ráno, keď predpoveď počasia sľubuje pekný teplý deň (min. 18°C).
    Namiesto konštruovania vlastného odparovača z liekovky môžme použiť Liebigov odparovač - postupovať podľa priloženého návodu na použitie.
    Pozn. prekladateľa: Podrobnosti o ošetrení pomocou liekovky a Liebigovým odparovačom si môžte prečítať na odkazoch uvedených nižšie.
  • Vyložíme na úľ naspäť úľové veko.
  • Kontrolovať účinnosť ošetrenia! Nedajte sa pomýliť, keď počas ošetrenia padlo na varroa podložku veľa klieštikov. Najčastejšou príčinou zimných strát včelstiev je nedostatočné ošetrenie pred zimným zakŕmením. Ja si pri posudzovaní úspešnosti ošetrenia pomáham dvoma smerodajnými hodnotami:
      1.: o 24 hod by mala byť liekovka (ObT) prázdna (3 dni u Liebigovho odparovača) a odparovací knôt práve schne - vtedy ošetrenie účinkovalo. Ak tak nie je, okamžite odparovač naplniť KM a ošetrenie zopakovať.
      2.: 12 dní po skončení ošetrenia proti klieštikovi sa vyliahol včelí plod, ktorý bol počas ošetrenia zaviečkovaný. Ako sa liahnú tieto mladé včely, padajú na varroa dno mŕtve klieštiky. Teraz porovnám tento spád po ošetrení s prirodzeným priemerným denným spádom klieštika, ktorý som si predtým odsledovala. Ak bol prirodzený denný spád pred ošetrením 30 klieštikov, očakávam po ošetrení približne 6500 klieštikov. Ak toto sedí, tak môžem naďalej spokojne spávať - ošetrenie bolo účinné.

  • Obr. 6: Použitie liekovky ako odparovač bez taniera (ObT). Držiak fľašky je jeden prázdny rámik a kúsok plastovej rúry. Flašku umiestniť k zadnej stene úľa, nie dopredu k letáču.

    Obr. 7: Liebigov odparovač.

    Obr. 8: Počet roztočov na podložke.

    Klieštik včelí ekologicky pod kontrolou - ošetrenie liekovkou
    Klieštik včelí ekologicky pod kontrolou - Liebigov odparovač
    Použitie liekovky podľa Dr. G. Liebiga
    Júl - preventívna starostlivosť pre nasledujúci rok
    Diagnóza: Exitus klieštikom včelím

    Účinkuje kyselina mravčia aj v zaviečkovanej bunke?

    4. zastávka:

    Podať zimné zásoby


    Obr. 9: Zakrmovanie na zimu.
    Po ošetrení proti klieštikovi vkladám do prázdneho horného nádstavku plastovú nádobu (obr. 9). Ja používam plastové boxy, ktoré sa dajú vkladať do seba a tým sú ľahšie skladovateľné a prenositeľné. Osobne považujem nadstavkové kŕmidlá za zbytočne drahé a počas roka zaberajú zbytočne miesto. Posledných niekoľko rokov si nevyrábam sama cukrovú vodu, ale kupujem hotový sirup pre včely, ktorý je vyrábaný kukuričného škrobového sirupu. Je vysoko koncentrovaný, uľahčuje prácu mne a včelám, nepokazí sa a je cenovo výhodný.
    Včely by sa v sirupe topily, preto do nádoby na sirup im dáme nejaký plavák - čisté seno, slamu, nejaké drievka a pod. (hlavne aby to bolo čisté).

    Potrebné množstvo podaných zásob vo veľkom závisí klímy na stanovišti. Na chladných miestach treba podať viac zásob. Ja zakrmujem na zimu radšej viac ako treba a potom cez zimu a na jar môžem pokojne spávať a ušetriť si robotu s prikrmovaním počas skorej jari. Potom na jar prebytočné plásty so zásobami odoberiem a použijem pre odložence.
    V teplých oblastiach dostanú produkčné rodiny 13kg cukru, t.j. napr. 18kg (13 litrov) Apiinvertu, alebo škrobového sirupu, čo zaberie približne 8 plástov zanderovej miery. V chladných oblastiach je treba 20kg cukru, t.j. 28kg (20 litrov) Apiinvertu, alebo škrobového sirupu, čo zaberie približne 12 plástov zanderovej miery.
    Aby včely v prádznom nádstavku nestavali dielo, použijeme fóliu, ktorú položíme na rámiky a na fóliu nádobu so sirupom. V jednom rohu treba trochu fóliu vyhnúť, aby včely mohli prejsť.

    5. zastávka:

    Kontrola

    Približne 10 dní potrebuje priemerne silná rodiny, aby spracovala potrebné množstvo podaného krmiva. Potom odoberiem plastovú nádobu.
    Začiatkom septembra spravíme opätovnú kontrolu spádu klieštika. Ak je prirodzený priemerný denný spád viacej ako 10 klieštikov, nasleduje ďalšie krátkodobé ošetrenie s KM. V opačnom prípade odoberieme prázdny nádstavok a do zimného ošetrenia proti klieštikovi nie je potrebný žiadne iné opatrenie.

    Toto si môžte v Auguste kľudne odpustiť!

  • Ošetrovanie mladých rodín už v júli/auguste - ešte nerušte ich vývoj!
  • Skladovať "len trochu zaplodované" plásty, peľové zásoby - tieto bez obtiažneho ošetrenia poslúžia len vijačke.
  • Báť sa o zdravotný stav včiel kvôli aplikácií KM - včely z toho neoslepnú a neohluchú. Po účinnom ošetrení s KM môže sa pred letáčom vyskytnúť za hrsť mŕtvych mladých včiel, čo pre dostatočne silnú a zdravú rodinu nepredstavuje žiadny problém.
  • Vyhovárať sa po funuse na reinváziu klieštika - namiesto toho začiatkom septembra odsledovať prirodzený spád klieštika a podľa potreby konať.
  • Proti klieštikovi používať "tvrdú" v tukoch rozpustnú chémiu - spôsobuje reziduá vo vosku a následne v mede, na niektoré prostriedky sú klieštiky už rezistentné. Aj nesprávne použitie tymolu može spôsobiť, že cez vosk bude med kontaminovaný tymolom.
  • V tomto období ošetrovať kyselinou mliečnou, alebo štavelovou - tieto účinkujú iba keď sú včelstvá bez plodu.
  • Spoliehať sa len zimné ošetrenie proti klieštikovi - zimné včely, ktoré boli ako plod napadnuté klieštikom sú zoslabené a neprežijú studené ročné obdobie.
  • Dr. Pia Aumeier, Imkerfreund 07/2008 + doplnené z jej článku v Deutsches Bienen-Journal 07/2010

    Kalendár včelára od P. Aumeier na mesiac:
    JANUÁR FEBRUÁR MAREC APRÍL MÁJ JÚN
    JÚL AUGUST SEPTEMBER OKTÓBER NOVEMBER DECEMBER

    Pani Dr.rer.nat Pia Aumeier, študovala biológiu na Univerzite Erlangen-Nümberg (Nemecko), zameranie zoólogia/parazitológia. Diplomovú prácu robila na Bavorskom včelárskom ústave v Erlangene. Dizertáciu vo včelárskom výskumnom ústave Univerzity Hohenheim, v ktorej sa zaoberala klieštikom včelím a nadaľej sa tejto téme vedecky venuje. Vo svojom výskume sa jej podarilo izolovať niektoré aromatické látky, pomocou ktorých klieštik hľadá svojho hostiteľa. Okrem vedeckej práce sa venuje praktickému včeláreniu, poriada mnoho kurzov pre začiatočníkov a pokročilých. Spoluatorka niekoľkých včelárskych kníh a autorka nespočetných článkov.


    Pani Pia Aumeier počas kurzu pre začiatočníkov.



    Kniha Včelařství krok za krokem Veľmi dobrá kniha pre začiatočníkov, najmä pre takých, ktorý nemajú potuchy o včelárstve a chcú s tým začať. Táto kniha uvedie začiatočníka jednoduchým a stručným spôsobom do problematiky, názorne vysvetlí základne pojmy a postupy.

    Autor: Prof. Kaspar Bienefeld
    Vydavatelstvo: VÍKEND
    Jazyk: český
    Počet strán: 96
    ISBN: 80-86891-30-5

    Neprešlo jazykovou úpravou.
    Tieto webové stránky nedisponujú diskusným fórom a ani žiadne nie je plánované. Ak chcete k článku niečo poznamenať, alebo o téme diskutovať, na www.vcely.sk, alebo www.vcelarskeforum.cz sú dobre zabehnuté a naštevované včelárske fóra.

    Hinweis:
    Diese nichtkommerzielle Web-Seiten möchten als Informationsquelle für alle Imker (ja, überwiegend für die slowakisch sprachige) dienen, die keinen Zugang oder andere Möglichkeiten haben, um neues aus der Welt über Bienenzucht zu erfahren. Diese Web-Seiten haben nur Bildungscharakter mit Hauptfokus auf Anfänger. Hoffentlich wird sich niemand benachteiligt, oder bestohlen fühlen.

    Tento web je optimalizovaný pre rozlíšenie 1024x768