Včelárstvo, včely, med a ostatné veci okolo toho
Včelstvá pre nasledujúcu sezónu

Kto na začiatku sezóny stál pred prázdnymi úľmi, mal by sa zamerať na zakladanie odložencov pre nasledujúci rok.

Existuje spôsob, ak z jednej produkčnej rodiny získať 3 mladé rodiny. Na založenie novej rodiny postačuje jeden plást s prevažne zaviečkovaným plodom (okolo 4000 zaviečkovaných buniek) a s trochou otvoreného plodu + včely, ktoré sedia na pláste (okolo 1000 včiel). Takto zakladať nové rodiny treba ale zavčasu, na konci mája je už neskoro.
Na konci sezóny vymení včelár "starú za mladú" - kto má dosť rodín, na konci sezóny zruší rodiny so starou matkou ometením pred rodiny s mladšou matkou.
Správny včelár pravidelne vytvára odloženece, ktoré sú základným kameňom nasledujúcej sezóny. Odložence na nasledujúcu jar štartujú s neskutočnou vitalitou už ako produkčné rodiny. Preto by mal včelár zakladať každý rok odložence, aj keď nechce zvyšovať počet včelstiev.
Kto nechce zvyšovať počet rodín, tak založí z každej produkčnej rodiny jeden odloženec. Slabšia produkčná rodina sa z odobratia jedného plástu s plodom a včelami rýchlo zotaví, silnejšia to ani nejako nepocíti. Odložence nám v tomto roku pravedpodobne nepriniesú žiadny med, ale postarajú sa nám o úrodu v nasledujúcom roku. V septembri zrušíme prebytočnú produkčnú rodinu tak, že ju ometieme pred odloženec - týmto sme zabili dve muchy jednou ranou: omladili včelstvá a počet rodín ostáva rovnaký. Takto ideme do zimy so silnými včelstvami a mladými matkami. Spolu s vhodným ošetrením proti klieštikovi včeliemu sa nám nestane, že by sme cez zimu stratili rodinu, alebo matku.

Ako na odložence:
 Jednoduchý multitalent: odloženec
 Kalendár včelára od včelárky - MÁJ
 Rozmnožovanie včelstiev v 4 krokoch (G. Liebig)
 Zakladanie mladých rodín odsávaním z produkčných včelstiev
 Rozmnožovanie včelstiev - kráľovský dorast bez konca (G. Liebig)


Existuje veľa spôsobov zakladanie nových rodín. Vyššie zmienený odloženec, ktorý je vytvorený z jedného plástu s plodom, treba vytvoriť už začiatkom mája a premiestniť na iné, min. 3km vzdialené miesto. Pre včelárov, ktorý nemajú možnosť umiestniť odloženec na iné stanovište, sa ponúka tvorba mladých rodín tzv. preletáčom.

Ako na to

Rojením včelstvá prirodzeným spôsobom vytvárajú nové rodiny. Vytvorenie preletáča zo silnej produkčnej rodiny je vlastne podobné rojeniu.
Postup krok za krokom:
  • 0. deň: keď je pekné počasie a včely lietajú, preložíme produkčnú rodinu o niekoľko metrov na iné miesto na nové úľové dno. Pôvodné úľové dno ostáva na pôvodnom mieste a naň vyložíme nový nádstavok, do ktorého vložíme jeden plást so zásobami a jeden plást s čerstvým nezaviečkovaným plodom spolu so včelami, ktoré na tom pláste sedia. Musíme dať pozor, aby na tom pláste nebola matka, tá musí ostať v pôvodnom plodisku. Ak nie sme s matkou pôvodnej rodiny spokojný, tak vyberieme plást s otvoreným plodom od inej matky, ktorú považujeme na našom stanovišti za najlepšiu (miernosť, nerojivosť, medný výnos).
    Voľný priestor v nádstavku vyplníme medzistienkami, alebo svetlými plástami.
  • 2. deň: takmer všetky lietavky z preloženej produkčnej rodiny sa vrátili na pôvodné miesto a zistili, že sa im pôvodný domov zmenil a matka chýba. Majú len jediný plást s plodom, na ktorom si vytiahnú náhradné materské bunky.
  • 4.deň: ak bola pôvodná produkčná rodina pred rozdelním už v rojivej nálade, skontrolujeme materské bunky. Keď nájdeme zaviečkované a otvorené materské bunky, tak môžeme tie zaviečkované zlikvidovať (materské bunky zo starších lariev) a z tých nezaviečkovaných vyberieme jednu najkrajšie vystavanú a ostatné tiež zlikvidujeme. Od tohto dňa je potom zbytočné sa vŕtať v tomto včelstve.
  • 11. deň: vyliahne sa nová matka. Rodinu nemusíme zbytočne otvárať.
  • 18. deň: mladá matka za pekného počasia vyletí na svadobnú cestu. Keď sa úspešne vráti, tak začne klásť vajíčka.
  • 21. deň: z toho jedného plástu s plodom sa už vyliahli všetky robotnice.
  • 28. deň: 4 týždne po tvorbe preletáča by sme mali vidieť zaviečkovaný plod mladej matky. Robotníc už ubudlo, takže nebude problém matku nájť a označiť ju. Pri hľadaní matky aj tak musíme vyťahovať všetky plásty, tak hneď popri tom môžeme včely na plástoch postriekať 15% kyselinou mliečnou. Pretože v tomto čase je tu len málo zaviečkovaného plodu, je toto ošetrenie proti klieštikovi dostatočne účinné.

  • Tu prvorodená mladá matka odstránila konkurenciu. Materské bunky otvorené z boku sú dôkazom sesterskej vraždy.


    Na trhu sú v ponuke rôzne označované medzistienky: nezamieňať si medzistienky bez reziduí za tie bez choroboplodných zárodkov. Niekedy drahšie medzistienky majú svoju hodnotu.


    Výhody tohto postupu sú, že nie je potrebné druhé stanovište, preletáč sa "založí sám" a hrozba vyrojenia v tejto sezóne je zažehnaná. Nevýhoda je, že takto môžeme z jednej produkčnej rodiny vytvoriť len jednu mladú rodinu a aj medný výnos je nižší, lebo produkčnej rodine niekoľko dní chýbajú lietavky a nová rodina počas dvoch týždňoch nie je motivovaná znášať nektár, lebo nemá matku.

    Výber kráľovnej

    Pri bežnej tvorbe odloženca, ktorý je založený z jedného plástu s plodom, sa nemusia vylamovať materské bunky, ten sa nám nevyrojí. Výber matky ponecháme na včely. Na tvorbu odloženca môžeme kľudne použiť aj plást, na ktorom produkčná rodina vytiahla rojovú materskú bunku, lebo rojivosť je len z malej časti geneticky podmienená. Niekedy je rojivosť aj znakom silnej rodiny a to každý včelár očakáva od mladej rodiny v nasledujúcej sezóne. Ja za najdôležitejšie považujem, nerozmnožovať matky z rodín, ktoré sú bodavé.

    Medzistienky

    Medzistienky sú geniálny vynález. Prirodzené dielo je zväčša krížom-krážom vystavané a ignoruje smer rámikov. Len slabé rodiny v prirodzenom diele stavajú prevažne robotníčie bunky. Včelstvo, ktoré obsadzuje 5 rámikov, minimálne 1/3 vystavia trúdie plásty. Pre včely majú trúdi veľký zmysel, lebo po svete šíria ich gény. Ale pre nás trúdie dielo predstavuje fabriku na produkciu klieštika včelieho.
    Medzistienkami určujeme smer diela a kontrolujem trúdie dielo, aby sme získali silné rodiny, s ktorými môžeme jednoducho manipulovať.
    Medzistienky sú ale aj "pamäť včelstva". V tuku rozpustné chemické látky z prostriedkov proti klieštikovi, či proti vijačke, sa vo vosku nachádzajú aj 15 rokov po ich poslednom použití. Takýto vosk je už len vhodný na výrobu sviečok. Je už dávno dokázané, že reziduá z vosku prechádzajú do medu. Kto nechce ohroziť čistotu svojích včelých produktov, kupuje len certifikované medzistienky bez reziduí. Označenie "zaručene bez choroboplodných zárodkov" poskytuje len informáciu, že vosk je bez spôrov moru včelieho plodu, ale neoznačuje, či je vosk aj "chemicky čistý". Medzistienky bez reziduí sú síce drahšie, ale hodné svojej ceny.

    Dr. Pia Aumeier, Deutsches Bienen-Journal 06/2010

    Pani Dr.rer.nat Pia Aumeier, študovala biológiu na Univerzite Erlangen-Nümberg (Nemecko), zameranie zoólogia/parazitológia. Diplomovú prácu robila na Bavorskom včelárskom ústave v Erlangene. Dizertáciu vo včelárskom výskumnom ústave Univerzity Hohenheim, v ktorej sa zaoberala klieštikom včelím a nadaľej sa tejto téme vedecky venuje. Vo svojom výskume sa jej podarilo izolovať niektoré aromatické látky, pomocou ktorých klieštik hľadá svojho hostiteľa. Okrem vedeckej práce sa venuje praktickému včeláreniu, poriada mnoho kurzov pre začiatočníkov a pokročilých. Spoluatorka niekoľkých včelárskych kníh a autorka nespočetných článkov.


    Neprešlo jazykovou úpravou.
    Tieto webové stránky nedisponujú diskusným fórom a ani žiadne nie je plánované. Ak chcete k článku niečo poznamenať, alebo o téme diskutovať, na www.vcely.sk, alebo www.vcelarskeforum.cz sú dobre zabehnuté a naštevované včelárske fóra.

    Hinweis:
    Diese nichtkommerzielle Web-Seiten möchten als Informationsquelle für alle Imker (ja, überwiegend für die slowakisch sprachige) dienen, die keinen Zugang oder andere Möglichkeiten haben, um neues aus der Welt über Bienenzucht zu erfahren. Diese Web-Seiten haben nur Bildungscharakter mit Hauptfokus auf Anfänger. Hoffentlich wird sich niemand benachteiligt, oder bestohlen fühlen.

    Tento web je optimalizovaný pre rozlíšenie 1024x768